Sunday 24 July 2022

Irina Begu, castiga FINALA de la Palermo » Al 5-lea trofeu al carierei pentru româncă.

Irina Begu (31 de ani, 45 ATP) a câștigat turneul de la Palermo după ce s-a impus în finala cu Lucia Bronzetti (23 de ani, 78 WTA), scor 6-2, 6-2.

Aflată la prima finală din 2017 încoace, Irina Begu a început perfect partida cu italianca Lucia Bronzetti. Begu a făcut break-ul încă din primul game.

Deși Bronzetti a reacționat imediat, făcând rebreak, Irina nu s-a pierdut cu firea și a prestat un joc solid. Jucătoarea noastră a câștigat 4 game-uri la rând, scorul ajungând la 5-1.

Begu a continuat să lovească puternic și Bronzetti a cedat primul set, 2-6. Setul secund a început la fel de bine pentru Irina, cu break câștigat.

Românca a continuat recitalul și s-a distanțat la 3-0 pe tabelă. Aceasta și-a menținut jocul solid și nu i-a dat nicio șansă italiencei.

S-a impus și în setul secund și a câștigat turneul, scor 6-2, 6-2. Pentru victoria de la Palermo,  Begu a câștigat 26.770 de euro și a primit 280 de puncte WTA.