Saturday 20 January 2018

Halep - Davis: 4-6 6-4 15-13. Highlights-uri de peste 8 minute. Enjoy "meciul vietii" :)

Meciul zilei, de departe, nu a mai fost asa cum se astepta toata lumea Kerber - Sharapova.
Nu riscam sa spunem ca am urmarit de dimineata meciul turneului.
Halep, leader-ul no. 1 a avut de trecut testul unui maraton de 3h:45, cel mai lung meci din cariera sportivei: 4-6, 6-4 15-13.
Highlights-urile oficiale de la AO au peste 8 minute, cand in mod normal se ajunge la 2, 3 minute.

Cele doua au egalat recordul de game-uri într-un meci de fete la Australian Open, 48, deținut de Arantxa Sanchez Vicario și Chanda Rubin, din 1996, scor 4-6, 6-2, 16-14.
A fost o partidă copleșitoare, cu multe răsturnări de situație. Americanca a avut 3 mingi de meci în ultimul set, la 11-10, dar nu și-a putut stăpâni nervii, în timp ce Simona Halep a alergat enorm, aproape 4,5 kilometri, pentru a răspunde agresivității adversarei și a rămâne în turneu.
Am câștigat cu inima. Sunt aproape moartă, dar a fost frumos. Sunt foarte fericită că am câștigat. E bine că am putut produce un tenis frumos. Le mulțumesc fanilor pentru încurajare. Nu știu exact cât am alergat. Simt că mușchii mi s-au dus, a declarat Simona Halep la interviul acordat pe teren.