Friday 25 March 2022

SURPRIZA IMENSA. Irina Begu a invins-o pe favorita 1 la WTA MIAMI, Aryna Sabalenka.

În turul doi al turneului WTA de la Miami, Irina Begu (31 de ani, 70 WTA) a întâlnit-o pe principala favorită, jucătoarea din Belarus Aryna Sabalenka (23 de ani, 5 WTA).

Irina a câştigat partida în două seturi, 6-4, 6-4 la capătul unui meci care a durat 98 de minute.

Primul set a fost câştigat de sportiva noastră în 37 de minute, în timp ce al doilea a durat mult mai mult şi s-a încheiat la capătul unei lupte acerbe după 61 de minute!
În primul set, sportiva noastră a obţinut un break important în game-ul 7, la scorul de 3-3, care s-a dovedit decisiv în adjudecarea sa.
Susţinătorii Irinei s-au temut în startul setului secund, când Aryna a debutat cu un serviciu foarte bun şi în game-ul secund a avut 40-0 pe serva româncei. Begu a anulat toate mingile de break, şi-a câştigat serviciul şi apoi a făcut 2-1! Setul s-a încheiat tot 6-4, dar a fost mult mai disputat.
În turul al treilea Irina Begu o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovici, locul 60 WTA.
Pentru calificarea mai departe la Miami Open, sportivele primesc 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA.

Begu a castigat de 7x contra jucatoare din top10.

Victoria de azi ar putea fi cea mai importanta din cariera.

BEGU ARE 4 titluri WTA pana acum

• Career record 430–307 (58.3%)
  • Career titles 4
  • Highest ranking No. 22 (22 August 2016)
Fed Cup15–10 (60.0%)

Tot joi, în direct pe Digi Sport, a debutat la Miami și britanica de origine română Emma Răducanu (19 ani, locul 13 WTA), împotriva cehoaicei Katerina Siniakova (53 WTA). Campioana de la US Open a fost învinsă, scor 6-3, 4-6, 5-7.

Simona Halep s-a retras din turneul de la Miami, înaintea meciului cu Daria Saville

Mai devreme în aceeași zi, Simona Halep (30 de ani, locul 19 WTA) trebuia să joace împotriva australiencei Daria Gavrilova Saville (28 de ani, 249 WTA), însă o accidentare a făcut-o pe jucătoarea din România să declare forfait înaintea jocului.

La antrenamentul de miercuri, românca a apărut bandajată și a recunoscut că a resimțit dureri, dar a ținut să asigure că măsura a fost doar una de precauție.

În ultimul meci jucat, semifinala de la Indian Wells, cu poloneza Iga Swiatek, fostul lider mondial a avut probleme la coapsă.

In ce faza credeti ca va ajunge Begu in turneul acesta?